20 lip 2011

CHEŁMSKO ŚLĄSKIE

Chełmsko Śląskie znane jest głównie dzięki 11 drewnianym domkom popularnie zwanym "dwunastoma apostołami". Początkowo domków tych było 12 ale jeden spłonął. "Apostołowie" pochodzą z 1707 roku. Powstawały w nich wyroby z lnu, które później sprzedawane były w podcieniach domków. Dom oznaczony numerem 15 jest obecnie siedzibą Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego "Tkacze Śląscy"

Stara chałupa na trasie

W II połowie XVII wieku miasto ożywiło się dzięki tkactwu, którego produkty były sprzedawane w całej Europie, a nawet w Ameryce. W tym okresie powstały mieszczańskie kamienice w rynku oraz zespoły drewnianych domów tkaczy ("Dwunastu Apostołów" i "Siedmiu Braci") przy drogach wyjazdowych.

Ul. Sądecka
Domy tkaczy składały się z dwóch zespołów. Jeden z nich nazywany "Siedmiu braci" nie przetrwał do naszych czasów. Zachował się tylko jeden budynek z XIX wieku. Więcej szczęścia miało "Dwunastu Apostołów" z 1707 roku, z których zachowało się 11 domków, osobno stojący "Judasz" spłonął.

Judasz i reszta


W domku nr 13 działa galeria rękodzieła i odzieży lnianej




Kościół parafialny św. Rodziny wzniesiony w latach 1670-80 w miejscu wcześniejszego z 1343 roku. Fundatorami byli cystersi z Krzeszowa. W latach 1690-91 ukończono wieżę. Wewnątrz zachował się cenny barokowy wystrój wnętrza, a także wyposażenie.

Na wschodniej ścianie barokowej plebanii wmurowano ciekawe epitafium niemowlęcia.


Barokowy ołtarz główny wykonał w latach 1712–1713 anonimowy rzeźbiarz z wrocławskiego warsztatu Christopha Königera, zwany Mistrzem Chełmskim.

Obraz w ołtarzu głównym, być może pędzla Felixa Antona Schefflera, przedstawia Świętą Rodzinę jako Trójcę Stworzoną. Ambona (1686) to dzieło krzeszowskiego snycerza, Georga Schröttera.

W nawie południowej umieszczono ciekawą późnogotycką płaskorzeźbę Koronacja Marii z około 1500 roku.



Lapidarium

Na chełmskim rynku stoi figura Świętego Jana Nepomucena. Stanęła na początku XVIII wieku przy studni. Stała się miejscem pielgrzymek okolicznej ludności.


Po 1945 r. odebrano miastu prawa miejskie, od tego czasu Chełmsko Śląskie przeżywa głęboki kryzys, zniszczeniu uległo kilka zabytkowych kamienic, a część pozostałych znajduje się w opłakanym stanie.

Podcienie na rynku

Barokowe i klasycystyczne kamieniczki w rynku.

Wśród chmur i mgieł wracamy do bazy

1 komentarz:

majka pisze...

niestety, aż tak dokładnie Chełmska nie zwiedziłam - z braku czasu.Ale za to mam zdjęcie przy domach tkaczy - w słoneczku ;) :D Ta zrujnowana kamienica to mnie w samo serce ukłuła ... Ale w moim parku wali się XiX wieczny zameczek a w miejskim pałac... choć prawa miejskie mamy :( ech....