Pada i pada, ale może dzięki temu w Lubomierzu nie ma turystów i możemy spokojnie oglądać pamiątki w Muzeum Kargula i Pawlaka. Muzeum jest niewielkie i tak naprawdę w ciągu dziesięciu minut można zobaczyć wszystko ze szczegółami i jeszcze raz wycieczkę powtórzyć.Niestety pogoda nie zachęciła nas do dalszych spacerów i tym samym nie dotarliśmy do Zaułka Filmowego, klasztoru i innych mniejszych bądź większych atrakcji Lubomierza.
Rynek w Lubomierzu zachował układ przestrzenny i strukturę średniowiecznej zabudowy, który wskazuje na targowy charakter pierwotnej osady.
Rzeźba przedstawia patrona miejscowego kościoła, św. Maternusa, stojącego z modelem kościoła w lewej ręce, zaś w prawej z metalowym pastorałem. Kolumna umieszczona jest wewnątrz ośmiobocznego basenu z wykutymi datami powstania rzeźby (1717 r.) oraz jej renowacji (1873r.).
W XVI- wiecznej kamienicy Domu Płócienników mieści się Muzeum Kargula i Pawlaka gdzie zgromadzone zostały pamiątki po trylogii komediowej Sylwestra Chęcińskiego.
Zwiedzanie muzeum zakończone
A oto zespól rzeźb barokowych, ufundowanych przez rodzinę Tannerów dla upamiętnienia 898 ofiar zarazy, która spustoszyła miasto w 1613 r. Zespół rzeźbiarski, wykonany z piaskowca, obejmuje figurę Matki Boskiej umieszczonej na kolumnie. Wokół kolumny znajduje się czworoboczną balustrada, której naroża ozdobione są figurami świętych, mających uchronić mieszkańców przed zarazą. Są to figury m.in. św. Jana Chrzciciela i św. Rocha.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz