24 lip 2011

JAWOR - KOŚCIOŁ POKOJU

Obieramy kierunek Jawor. Chcemy zobaczyć zabytkowy Ewangelicki Kościół Pokoju.
Budowa kościoła w latach 1654/55 podlegała surowym zobowiązaniom: jego odległość od murów miejskich musiała odpowiadać zasięgowi strzału armatniego. Jako materiał budowlany mogły służyć jedynie: drewno, glina, piasek i słoma. Budowę Kościoła Pokoju w Jaworze rozpoczęto 24 kwietnia 1654 r. uroczystym położeniem kamienia węgielnego, a zakończono 30 września 1655 r. Kościół z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości, wpisano w 2001 na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Na trasie widoczne są ruiny zamku w Świnach, które muszą zaczekać na nas, bo...

malowniczą drogą zmierzamy do Jawora

Epitafium pod kościołem Pokoju w Jaworze

Ufundowany w roku 1672 ołtarz główny

We wnętrzu zachowały się cztery konfesjonały. Trzy z nich ozdobione obrazami: Zaparcie się Piotra, Odpuszczenie grzechów paralitykowi, Maria Magdalena, ufundowali w 1683 r. mieszczanie z Kamiennej Góry, czwarty z przedstawieniem Króla Dawida pochodzi z 1708 r.

Festony owocowe, główki amorków, aniołki w locie to motywy zastosowane w kasetonach stropów i na osłonach zastrzałów pod stropem

Ambona barokowa dłuta niemieckiego rzeźbiarza z Legnicy, Mateusza Knote

Ambonę podpiera anioł trzymający otwartą księgę z napisem „Wieczna ewangelia”

Balustrady czterech empor ozdabia 200 malowideł o tematyce przeważnie biblijnej, wykonanych w stylu śląskiego malarstwa ludowego.


Na szczycie barokowej ambony znajduje się zmartwychwstały Chrystus

Najwcześniejszym elementem wyposażenia jest chrzcielnica ufundowana w 1656 r. przez Annę i Georga von Schweinitz z Kłaczyny. Drewniana polichromowana o kielichowej formie zaopatrzona jest w sześcioboczną misę chrzcielną ufundowaną w 1694 r. przez Georga Lasera. Misa wykonana z mosiądzu srebrzonego ozdobiona jest przedstawieniem chrztu dziecka medalionami ze scenami z życia Chrystusa oraz ornamentem roślinnym.

Obowiązkowy zakup widokówek

Tablica upamiętniająca jubileusz 340 lecia położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła

Na zewnętrznych ścianach kościoła umieszczono kamienne barokowe epitafia XVII, XVIII i XIX-wieczne.

Urozmaiceniem prostej bryły są od wschodu osobne klatki schodowe prowadzące do Loży Hochbergów i Schweinitzów, a od północy dobudowana w 1704 roku zakrystia

Na miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą, zlikwidowaną w 1972 roku nekropolię.

Bryła wieży efektownie opracowana, zakończona jest cebulastym hełmem z ażurową latarnią

Brak komentarzy: