29 lip 2007

KRETA -PRZERWA W PISANIU

Planowany wyjazd do 12.08.2007.
Trzymajcie kciuki za Tatę (zainteresowani wiedzą o co chodzi) i za wyjazd...Największe podziękowania dla Cioci Joli.
Do zobaczenia!

27 lip 2007

MOJE HOBBY CZYLI KARTY TELEFONICZNE

Zbieram od wielu lat (chyba od dwunastu, ale muszę dokładnie sprawdzić) karty telefoniczne. W moich zbiorach wiele tematów, motywów. Dziś przedstawię to , co interesuje mnie najbradziej w tym zbieractwie: karciane puzzle. Z poszczególnych kart mozna tworzyć układanki. W karcianych puzzlach nie mam określonej tematyki, ale dominują te ze zwierzętami.

Chiny
Chiny
Brazylia
Włochy
Nietypowy puzzel chiński
Chiny
Już wkrótce na mojej stronie znajdzie się między innymi galeria foto, w której przedstawię całą kolekcję:) Póki co strona jest w budowie i ruszy najwcześniej 1 września:)

26 lip 2007

KSIĄŻKI NA WAKACJE - KRETA

Ponieważ wyjazd na Kretę lada dzień, zastanawiam się nad lekturą na najbliższe 2 tygodnie. Na pewno czas poświęcę na zwiedzanie, ale w wolnych chwilach na plaży, lub w samolocie zajmę się czytaniem.
Podstawą będzie przewodnik po Krecie, który już przestudiowałam do opracowania trasy.
No i epos, "Iliada", do którego przeczytania na pewno zachęci osobiste zapoznanie z kulturą Krety. Pobyt z pewnością uświadomi dawne znaczenie polityczne Krety w świecie egejskim i jej wpływ kulturalny na sąsiednie kraje. Kulturę minojską, oraz naznaczony podbój przez Mykeny mam nadzieję będziemy podziwiać w Knossos i Fajstos . Czy może być lepsze miejsce na czytanie Homera?

Kolejna pozycja to dzieje Bizancjum i jakby nie było związek z Kretą. Wpływ bizantyjski na wyspie jest wszechobecny. Dobrze będzie przypomnieć sobie na przykład najazd Arabów na Kretę i odzyskanie jej w 960-961 r. przez Domestyka Nikefora Fokasa. Jestem pewna, że takich wątków łączących Kretę z Bizancjum można znależć dużo więcej.
Cohelo"Piąta Góra". Nie trzeba wiele pisać, ale i kiedyś będzie na tymże blogu o książkach tego pisarza. Dziś jako motto do naszej podróży słowa z "Alchemika" w ustach króla Melchizedecha
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć". I niech właśnie tak się stanie!

25 lip 2007

NAPOTKANE PTACTWO ROZMIATE

Dziś na oknie przysiadła zmoknięta kawka. Zdjęcie zza szyby niestety, żeby nie spłoszyć ptaszka.

Kawka
Któregoś dnia w parku miałam niespodziankę - nad brzegiem stawu pojawił się ibis czczony. Taki ptak może zrobić wrażenie, bo nie dość że pochodzi z Egiptu, to był obiektem kultu i pojawiał się, gdy wody w Nilu podnosiły się. Jak się domysliłam ten nietypowy, egzotyczny obiekt mógł być tylko uciekinierem z pobliskiego zoo.

Ibis czczony

WIATR WE WŁOSACH CZYLI ...


Sesja foto na tarasie Silesia City Center, obiektu powstałego w miejscu dawnej kopalnii węgla kamiennego "Kleofas". Udało się zagospodarować i wkomponować dawne elementy w zajęty teren i utworzyć centrum rozrywki, handlu i sportu. Na moim blogu zamieszczałam już zdjęcia z wystawy "Chińska armia terakotowa", którą można było oglądać od marca do czerwca 2007 r. w opisywanym obiekcie. Podobną postindrustrialną zabudowę wykorzystano w Łodzi - tzw.Manufaktura. Jest to największe takie centrum w Polsce i jedno z największych w Europie. Planuję i tam dotrzeć z aparatem i zamieścić zdjęcia:)
Za to nasz taras (Silesia City Center) pozwala zobaczyć drogową trasę średnicową, kilka katowickich obiektów i zrobić prywatna sesję foto.



Linki:
http://www.manufaktura.com/ -ŁÓDŹ
http://www.silesiacitycenter.com.pl -KATOWICE

24 lip 2007

POLE RZEPAKU PŁONIE BLASKIEM...


"Zatem nie istnieję
orzekło kilku greckich myślicieli
mieli za dużo wolnego czasu
ja mam za dużo wolnego czasu
Kocynt i Acheront płyną w koło
Wisła przesuwa się stąd dotąd
ogromna chmura nakryła krajobraz:
pole rzepaku za rzeką płonie blaskiem "

23 lip 2007

O KONCERCIE CIAG DALSZY

II część koncertu - rozpoczyna się punktualnie zgodnie z naszym odliczaniem. Znów zaczyna się niesamowicie: od wyświetlenia teledysku 'Outsaide". Wrażenie robi "lecący" przed publicznością helikopter, który zdaje się , że kołuje nad naszymi głowami.George wbiega na scenę w mundurze policyjnym.

"Amaizing" z tysiąca gardeł wyrywało sie "tarara tarara..." Niepowtarzalna atmosfera:)

George potarfi bawić dzieląc nas na gruyp, przydzielił fragmenty refrenu piosenki. Znajdujemy sie w grupie 3, środkowej więc wydzieramy się "je, je, je je je..."George tryska energia, biega po scenie, bawi publiczność...

TAK ZACZYNAŁ SIĘ KONCERT GEORGA MICHAELA

Początek. Ciemność i spadające gwiazdy , gdzieś w tle słychać głos Georga. Spiewa : "Here I`m".. Publiczność szuka na scenie znajomej postaci, a on tajemniczo czai się i pozwala diodowymi iluminacjami już doprowadzić do szaleństwa. Pojawia się jak spiewał :"Here I`m"
Oto filmik pokazujący początek koncertu

Za kilka chwil jakieś tajemne wrota się rozsuną i stanie w nich George śpiewając "Fast love" a publiczność będzie ździerając gardła spiewać razem z nim. Oklaski, emocje a mnie po policzku płynie łza, że spełniło się moje marzenie i widzę go na scenie. Za chwil kilka stał już 2 metry ode mnie i to był dopiero niewyobrażalny szok.Być tak blisko!!Ponizej ta emocjonująca chwila gdy George pojawia się na scenie.

ZAMEK MORSKO - SZLAK ORLICH GNIAZD

Zaczynam dziś opisywać zamki należące do szlaku orlich gniazd.
Jednym z nich jest zamek Morsko. Dla mnie mniej ciekawy obiekt niz Mirów, Bobolice czy Ogrodzieniec. Tak naprawdę to powinnam napisać zamek" Bąkowiec", bo określenie zamku Morsko pojawiło się dopiero w XIX wieku w literaturze niefachowej i popularnej. W średniowieczu zamek "Bąkowiec" leżał poza granicami wsi Morsko. Nieuwzględnienie późniejszych zmian granic tej wsi spowodowało błędne odniesienie w historii wydarzeń wsi do zamku Bąkowiec. Wszelkie wzmianki o Bąkowcu wystepują w kontekście okolicznych dóbr, w skład którego wchodził ten zamek. Obecnie przyjmuje się, że zamek Morsko to historyczny zamek w Bąkowcu.

Nieopodal zamku znajdują się obiekty przyrody nieożywionej: pojedyncze skałki i grupy ostańców skalnych tzw Okienniki.
W Morsku znajduje się Ośrodek Rekreacyjny a w nim hotel, restauracja, mini zoo, boisko do siatkówki, korty. Nie jest to wszystko tanie, ale można tu wypocząć. Niezła baza wypadowa do kolejnych zamków, oraz wędrówek rowerowych. Więcej informacji na stronie:

22 lip 2007

KATOWICE - ARCHITEKTURA DREWNIANA


Nie każdy wybiera się na zagraniczne wojaże, więc dla pozostających w kraju- wycieczka edukacyjna po Katowicach. W Katowicach w Parku Kościuszki podczas spaceru dla duchowej i estetycznej odnowy warto zobaczyć najstarszy w mieście kościół p.w Św. Michała Archanioła z 1510 r. przeniesiony z 1938 r. z Syryni. Należy do szlaku architektury drewnianej Śląska.
Architektonicznie: konstrukcja zrębowa, pokryty gontem.

Obok kościoła wolnostojąca dzwonnica sprzed 1679 r.

Należy zwrócić uwagę na zabytkowy, zrębowy parkan i bramkę.

Wewnątrz kościoła:
Całoroczna szopka
Korpus XVII-wiecznej, drewnianej ambony
Figura Św.Michała Archanioła
W kruchcie znajduje się: XV-wieczna kropielnica z kamienia i drewniana skrzynia z okuciami z XVIII-XIX w.

18 lip 2007

WENECJA PLAC I BAZYLIKA ŚW. MARKA



Romantycznie jest płynąć gondolą...
Wakacyjne wyjazdy w toku, więc ciąg dalszy informacji o Wenecji a dokładniej o Placu Św. Marka. Płynąc wzdłuż kanału La Grande mijamy oczywiście najbardziej znany, kamienny most Rialto który był już sześciokrotnie rekonstruowany (ostatnia rekonstrukcja - 1590 r.). Wcześniej most ten zwano Ponte della Moneta, ponieważ wybudowany był niepodal Starej Mennicy weneckiej.
Most Rialto
Mijamy piękną zabudowę wenecką i docieramy do Placu Św. Marka. Ewangelista jest patronem miasta i w Bazylice spoczywają jego relikwie. Bazylika ma styl orientalny, z pięcioma kopułami bizantyjskimi i tu własnie zgromadzone są największe skarby z dawnych podbojów m.in Konstanynopola (czego ja , fascynatka Bizancjum darować Wenecjanom nie potrafię).
Widok na Bazylikę Św. Marka
W Bazylice znajduje się Muzeum Marciano, Galeria , oraz słynne konie , ale uwaga te na fasadzie to kopie ukradzionych (inni mówią zdobytych) z hipodromu w Konstantynopolu!!!
Kopie
Ale oryginalne konie znajdują się w Bazylice i dzięki temu chronione są przed zanieczyszczeniami powietrza i niepogodą. Zdjęć oryginałów robić się nie powinno, ale frankee złamała zasady i oto umieszczam małe, unikatowe foto.
Oryginały
W końcu zapłaciłam za bilet do muzem więc coś się człowiekowi nalezy - stąd to pstryk i uciszenie wyrzutów sumienia.
Bilet
No i koniecznie na Placu Św. Marka trzeba zrobić sobie zdjęcie z gołebiami, których i w naszym kraju nie brakuje. No ale przecież to gołębie z Placu Św. Marka!

17 lip 2007

MIEJSCA O KTÓRYCH TRZEBA PAMIĘTAĆ...


Będąc wczoraj tj. 16 o7 na spacerze w Parku Róż przypomniałam sobie o artykuliku w "Gazecie Wyborczej" z 2003r. (wtedy dokładnie śledziłam prasę) i wielkim poruszeniu wywołanym znalezieniem macewy Juliusza Sterna. Był on właścicielem sklepu korzennego na dzisiejszej ulicy Wolności. Macewa odnalazła się w krzakach w Świętochłowicach i przypomniano sobie wówczas o zlikwidowanym trzydzieści lat wcześniej kirkucie. Było znów wiele kontrowersji. Ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss oraz przewodniczący gminy żydowskiej w Katowicach- Włodzimierz Katz domagali sie upamiętnienia miejsca i nadania mu odpowiedniej czci. Nic dziwnego, skoro w planach miało tu powstać przedszkole, a okazało się, ze tylko część ciał z cmentarza zostało ekshumowanych. Nie wiem co ze spokojem dusz wymordowanych w 1939 r. żydowskich mieszkańców Chorzowa, bo nigdzie się nie natknęłam na informację, co uczyniono z resztą szczątków ludzkich dawnego kirkuta. Na pewno zdecydowano się postawić pomnik a zajęli się tym miłośnicy miasta Chorzowa. Pomnik na ul. Krzywej w Chorzowie ma formę dwóch macew z granitu o wysokości 1, 6 m. Na jednym z nich znajduje sie fragment modlitwy w języku aramejskim i jego tłumaczenie, a na drugim umieszczono połowę świecznika żydowskiego - menorę. W czasie spaceru wśród starych kasztanowców jest chwila na refleksje i zadumę. To też zachęta na poznanie historii miasta, wyobrażenie sobie nie istniejących już miejsc: żydowskiego targu, synagogi, wspaniałych sklepów i sklepików, dzięki którym mówiono o świetności Könnigshutte.

15 lip 2007

WIEŻA SPADOCHRONOWA - ZAWIŁA HISTORIA

Śledzę od wielu lat dyskusje na temat wieży spadochronowej w Katowicach. W 2003 roku zainspirowały mnie artykuły z "Gazety Wyborczej" a do napisania tej notatki wizyta w Parku Kościuszki, gdzie znajduje się wieża. Namawiam do przesledzenia artykułów z Gazety: tego poniżej i w postaci linków. Ciekawej lektury!