30 cze 2007

POLSKIE SIATKARSKIE EMOCJE

Ponieważ cala Polska żyje siatkówką przypomnialam sobie emocje w czasie meczu Polska - Bułgaria, kiedy grały panie. Miałam okazję być wtedy (IX 2005) r. w Spodku.Wspaniała atmosfera, pierwszy rząd i zwycięstwo siatkarek ! Dzisiaj panie wypadły z gry, ale panowie dostarczają jeszcze większych emocji i satysfakcji. Cała Polska kibicuje siatkarzom!


29 cze 2007

KOLEJNE OCEANICZNE OKAZY

I znów udało mi się odnaleźć nazwy dla innych mieszkańców oceanu.
Tym samym rosnie liczba opisanych zdjęć żyjątek, które wnet pojawią się na prywatnej stronie w dziale FOTOGRAFIA.
Ryba wędkarz, ryba żaba-( Antennarius pictus)

Ustnik cesarski (Pomacanthus imperator)

Pterapogon kauderni

Błazenek Clarka- (Amphiprion clarkii)

Ognica pstra- (Pterois volitans)

28 cze 2007

KOBIETA W SZTUCE (woman in art))

Tym razem chcę Was zaprosić na przegląd pięciuset lat malarstwa - portretów kobiet. Do tego miła dla ucha muzyczka.(Bach's Suite No. 1, BWV 1007 In G Major- Sarabande)
(500 Years of Women in Western Art)

KAPLICZKI, FIGURY ŚW. JANA NEPOMUCENA

Św. Jan Nepomucen to patron chroniący od utonięć, powodzi i innych zagrożeń spowodowanych przez wodę. Patron mostów, orędownik dobrej spowiedzi i honoru. Pięć gwiazd wokół jego głowy tworzących aureolę to symbol pięciu cnót męczeńskich.
Postać Jana Nepomucena pojawia się często na szlakach moich wędrówek z aparatem i już zdążyła na dobre zagościć w wielu albumach.

Muzeum Wsi Opolskiej -przy ołtarzu, w kościele
pod wezwaniem Św. Katarzyny z Gręboszowa, 1613 r.
Data wykonania zdjęć: 18.04. 2006 r.


Chorzów, Park Etnograficzny (skansen)
Data wykonania zdjęć: 5.07.2006 r.

Praga, Katedra, zwłoki Jana Nepomucena na Hradczanach.
Data wykonania zdjęć: 4.11.2006r.

Św. Jan Nepomucen w fasadzie bazyliki Św. Jerzego na Hradczanach.
Data wykonania zdjęć: 4.11.2006r.


Siemianowice Śląskie, Kapliczka Jana Nepomucena
Plac Skrzeka i Wójcika
Data wykonania zdjęć: 11.01.2007 r.

W moim rodzinnym mieście w Siemianowicach jest jeszcze
Figura Jana Nepomucena nieopodal ronda w centrum miasta.
Niestety jeszcze nie zrobiłam żadnej fotki w tym miejscu, co
niezwłocznie muszę nadrobić.
Inne Nepomuceny czyli zebrane informacje zapaleńców, którym czasem pomagam:

OCEANICZNE ATRAKCJE

Amphiprion frenatus end frankee;)

Postanowiłam przejrzeć swoje zdjęcia i usystematyzować chociaż niektóre okazy oceaniczne. Zdjęcia zrobiłam w oceanarium (akwarium) w Monte Carlo.

Błazenek Amphiprion occelaris ("Nemo")
Amphiprion bicinctus

Siganus vulpinus

Krewetka boksująca (Stenopus hispidus)

Podsumowanie: Niestety wiele fotografii z oceanarium musi zaczekać na lepsze dni, ponieważ nie potrafię ustalić prawidłowego nazewnictwa "obiektów". Myślę, że i to uczynię z czasem.

27 cze 2007

NAUKA JĘZYKA - FRANCUSKI CZ.1.


Zdjęcia z dawnych lat(klisza)-Paryż,Francja

Zmagam się od lat z nauką języka francuskiego i pomyslałam, że inni też pewnie szukali na stronach www pomocy i często jej nie znajdowali. Dlatego rozpoczynam wakacyjną szkołę nauki języka francuskiego. Można przyswoić podstawowe słówka , bądź powtórzyć to, co już dobrze znane.
Bonjour [bążur] - Dzień dobry
maison [mEzą] - dom
magasin [magazę] - sklep
gare [ga:r] - dworzec
ville [wil] - miasto
banque [ba:k] - bank
W wyrazie "banque" zaznaczone a należy wymawiać jako w polskim wyrazie "szansa".
Dwukropek ":"pomiędzy literami w wymowie oznaczać będzie przedłużenie dźwięku.

Większość rzeczowników w zdaniu francuskim poprzedza
  • rodzajnik nieokreślony

un [ę] - dla rzeczowników rodzaju męskiego, znaczy tyle co "jakiś" ,"pewien";

une [yn] - dla rzeczowników rodzaju żeńskiego , znaczy tyle co"jakaś" ,"pewna" .

Dźwięk "u" [y] wymawiamy układając wargi jak do wymówienia polskiego "u" i wymawiamy równocześnie "i" - proszę spróbować!

  • rodzajnik określony

le [le] dla rzeczowników rodzaju męskiego, znaczy tyle co "ten, o którym się mówi";
la [la] dla rzeczowników rodzaju żeńskiego, znaczy tyle co "ta, o której sie mówi".

Dlatego podane wyżej rzeczowniki podaję teraz z rodzajnikami nieokreślonymi:

une maison [yn mEzą] - jakiś dom

un magasin [ę magazę] -jakiś sklep

une gare [yn ga:r] -jakiś dworzec

une ville [yn wil] - jakieś miasto

une banque [yn ba:k] -jakiś bank

oraz rodzajnikami określonymi:

la maison [la mEzą] - ten dom
le magasin [le magazę] - ten sklep

la gare [la ga:r] - ten dworzec

la ville [la wil] - to miasto
la banque [la ba:k] - ten bank

Mam nadzieję, że nie odstraszyłam Was tym przydługawym "wykładem". Zapewniam, że po pewnym czasie wszystko wydaje się oczywiste i proste. Utrudnieniem z pewnością jest niezgodność rodzajów rzeczowników w języku francuskim i polskim. To trzeba będzie zapamiętać.

CZAS PODRÓŻY! MONAKO?


Jeśli zastanawiacie się gdzie można udać się w wakacyjną podróż po Europie- to polecam Monako! Ten niewielki kraj jest tak urokliwy i niezapomniany, że będziecie chcieli tu jeszcze wrócić. Spoglądam jak widzicie przez lornetkę widokową i przypominam sobie wspaniałości tego kraju. Dla Was wybrane miejsca, które musicie zobaczyć:

Casino w Monte Carlo w nocy i w dzień.

Tor rajdu Formuły 1 -Monte Carlo i rozmaite gadżety.

Port w dzień i w nocy

Muzeum starych samochodów i pałac księcia Rainera

Oceanarium i park egzotyczny.

Zmiana warty pod pałacem i ogród japoński

Katedra i grób księcia Rainera III

Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie i przyjemnie spędzi wakacyjny czas. Jest miejsce na plażowanie, relaks, rozrywki, zwiedzanie, zachwyty nad przyrodą.

26 cze 2007

WAHADŁO FOUCAULTA CZYLI ZIEMIA SIĘ KRĘCI!


Wahadło Foucaulta, które sfotografowałam w Mediolanie
Ziemia się kręci! - pewnikiem wykrzyknął 8 stycznia 1851 r. ,w Paryżu (niczym Archimedes swoje "Eureka!") Jean Foucalt. To urządzenie to zawieszony na 67 metrowej , nierozciągłej nici ciężarek o masie 28kg. Po dłuższej obserwacji Foucault stwierdził, że po wprowadzeniu w ruch (specjalna technika) wahadła, ciężarek wykonuje ruch zakreslający obraz rozety. Pełna rozeta została wykreslona dokładnie wtedy gdy Ziemia wykonała pełny obrót.
A to miejsca w Polsce gdzie można zobaczyć takie wahadło!
  • Frombork- Wieża Radziejowskiego;
  • Kraków- kościół Św. Piotra i Pawła;
  • Toruń- Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika;
  • Poznań- Collegium Physicum Uniwersytetu Adama Mickiewicza;
  • Chorzów- podwórze Planetarium Śląskiego; (postaram się zrobić zdjęcie)
  • Warszawa- Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika.

DZIEŁA NIEZWYKŁE


Obraz łudząco przypominający dzieła Leonarda da Vinci. Nie jest to jednak żadna z wersji obrazu "Madonna wśród skał" ("Madonna w grocie"), które znajdują się w Luwrze w Paryżu czy też ta z Muzeum Narodowego w Londynie. Tempera ta , w wymiarze 54 x 48,5 cm powstała spod pędzla ucznia Leonardo: Marco d`Oggiono i znajduje się w muzeum Pinakoteka Castello Sforzesco w Mediolanie (Włochy). Warto porównać te 3 obrazy i poszukać ukrytych znaczeń typowych dla mistrza pędzla.

"Madonna w grocie"
"Madonna wśród skał"

ETYMOLOGIA FRAZEOLOGIZMU

Informacje: Mirosław Bańko w Słowniku porównań (WN PWN Warszawa 2004, s. 59); zdobyte na potrzeby tematu podjętego z Robertem J, no i ciekawość zaspokojona.
Geneza frazeologizmu walić / iść / pędzić do kogoś jak w dym „Porównanie to tkwi w realiach życia wiejskiego, gdzie dym wydobywający się z komina świadczył o obecności gospodarza w domu i dawał pewność, że kto pójdzie do niego, ten nie zostanie zamkniętych drzwi. Może też nawiązywać do zachowania osoby, która, chcąc ratować kogoś lub coś od ognia, decyduje się działać natychmiast i bez namysłu”.

25 cze 2007

PROPORCJE, HARMONIA, RYTM, PIĘKNO.

Szukanie ogólnego sformułowania praw rządzących proporcjami w arcydziełach architektury zajmowało architektów, historyków. Poszukiwanie idealnej harmonii mimo ujęcia współzależności liczbowych między poszczególnymi elementami budowli nie przyniosło odkrycia reguł.
Poszukiwano więc analogii pomiędzy proporcjami ciała ludzkiego i budowli twierdząc , że "człowiek jest miarą wszechrzeczy".
a) Kanon egipski -

  • V i IV w. p.n.e. Grecy na potrzeby rozwijającej się sztuki i nauki tworza kanony mające ustalić idealną proporcję budowy człowieka. Dwa najbardziej znane opierają się na założonym teoretycznie module.

b) POLIKLET (V w.p.n.e.)- tworząc brązowe posągi atletów, opracował kanon proporcji ciała w traktacie "Kanon". Za podstawową jednostkę przyjął średnią szerokość palca u ręki; mnozona przez cztery = szerokości dłoni. Głowa stanowi 1/7 całej wysokości człowieka, zaś głowa z szyją 1/6 tej wysokości. Cały korpus z głową wynosi 4 moduły, a nogi 3 moduły. Postacie odtworzone wg. kanonu Polikleta odznaczają się masywną budową (atletyczną).

c). LIZYP (IV w. p.n.)- przyjmuje on za moduł głowę, zakładając, że stanowi ona 1/8 całości, a z korpusem 4 moduły. Długość nóg określił też na 4 moduły.Zakłada zatem bardziej wysmukłą budowę.

d) WITRUWIUSZ ( I w.p.n.e.)- autor dzieła "O architekturze ksiąg dziesięć" ustalił kanon przyjmując teoretyczny podział na moduły zasadniczych części ciała ludzkiego, które można wpisać w koło i kwadrat. Według niego centralnym punktem ludzkiego ciała jest pępek, gdyż w rzucie poziomym obrysu ciała ludzkiego z rozłożonymi rękami i nogami jest to punkt, z którego można cyrklem zakreślić okrąg.


Taki rysunek opracował w XV w n.e. LEONARDO DA VINCI.
Człowiek witruwiański w opracowaniu Leonardo a zaprezentowany przeze mnie w postaci puzzli przywiezionych z Kościoła Santa Marie delle Grazie w Mediolanie.

d) Średniowiecze - Willard de Lionnecourt-proporcje ciała zyskują na smukłości, niekiedy głowa stanowi 1/10 wielkości postaci. Schemat figury:



e) XIX wiek Alfred Zeising na podstawie rozważań Euklidesa połączył rozwijającą się naukę o pomiarach ciała ludzkiego z zasadą "złotej proporcji". Ten podział wystepuje w naturze i ten temat w niedługim czasie rozwinę.


PODSUMOWANIE: Do dnia dzisiejszego harmonijne proporcje stanowią przedmiot zainteresowania teoretyków architektury i także mojego:)